do kasy suma: 0,00 zł
Wersje językowe
Jak prawidłowo dbać o swetry?

Sweter to ponadczasowy element codziennego stroju, przydatny zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Jak dbać o swetry, żeby służyły nam przez długi czas? Niewłaściwe traktowanie może sprawić, że tak lubiany przez wszystkich strój skurczy się, rozciągnie lub zmechaci. Dziś podpowiemy jak prawidłowo prać i dbać o sweter z delikatnych materiałów.

 

Jak prać wełniane i kaszmirowe swetry?

Swetry damskie różnią się nie tylko fasonami, których jest bardzo wiele, np. kardigany damskie, swetry damskie z golfemczy swetry damskie ażurowe, ale i składem. To właśnie on decyduje o tym, jak odświeżyć sweter. Najbardziej wymagające w praniu są te wełniane lubz kaszmirem, ale pozostałe również należy pielęgnować z dużą ostrożnością, aby zachować je w pierwotnym stanie.

Jak prać wełniane swetry? Najlepiej ręcznie, ewentualnie chemicznie, jeśli zabrudzenie jest bardzo silne, do praniaużywającletniej wody o temperaturze 20-30ºC. Delikatny płyn do prania wełny lub inny lekki detergent trzeba dokładnie rozpuścić w wodzie, zanim znajdzie się w niej sweter. Nierozpuszczone środki piorące mogą pozostawiać ślady między wełnianymi splotami. Płukanie powinno odbywać się w wodzie o tej samej temperaturze, co pranie, żeby uniknąć skurczenia się wełnianych włókien. Złym pomysłem jest kierowanie strumienia wody bezpośrednio na sweter, co może uszkodzić jego strukturę.

Samo pranie powinno przebiegać poprzez delikatne ugniatanie materiału, nigdy przez tarcie i szorowanie, które naruszą jego strukturę. To samo dotyczy wyżymania. Lekko wygnieciony z wody sweter suszy się w stanie rozłożonym, aby przywrócić mu pierwotny kształt.

A jak prać sweter z kaszmiru? Podobnie jak wełniany, zwracając szczególną uwagę na niską temperaturę wody. Tak delikatny skład ulega sfilcowaniu już przy temperaturze parę stopni wyższej od zalecanej na metce. Wtedy może się zdarzyć, że długie swetry damskie zamienią się w krótkie, a swetry damskie oversize, będą bardziej dopasowane. Dla bezpieczeństwa zaleca się pranie ręczne z użyciem delikatnych płynów do prania wełny, podobnie jak przy swetrach z alpaki, moheru czy angory. Po wypłukaniu i delikatnym wyciśnięciu można go zawinąć w ręcznik i delikatnie odcisnąć.

Jak prać swetry w pralce? Wiele pralek ma specjalny program do prania delikatnych materiałów, więc bez obaw można w nich prać nawet wełniane swetry. Jak zatem prać sweter z wełny w pralce? Najlepiej na lewą stronę, w osobnym cyklu z inną tego typu odzieżą, bez wirowania lub na tym zalecanym przez producenta pralki i odzieży. Dobrym pomysłem jest też umieszczenie go w specjalnym woreczku lub siatce do prania swetrów, które dodatkowo go zabezpieczają. W razie ich braku można użyć zwykłej białej poszewki na poduszkę.

Jak przechowywać i dbać o swetry?

Swetry najlepiej jest przechowywać na półkach lub w szufladach, czyli na leżąco. Złym pomysłem jest wieszanie ich na w szafie, gdyż w kontakcie z innymi ubraniami mogą się pozaciągać lub odkształcić. Jeśli faktycznie nie masz miejsca na półkach, kup drewniane wyprofilowane wieszaki, ale wieszaj je tak, aby w szafie nie ocierały się o inną odzież.

Przed ułożeniem na półce swetry damskie rozpinane muszą mieć zapięte guziczki, a te z zamkiem błyskawicznym muszą być zasunięte. Najlepiej składać je w kostkę i układać, tak aby nie gniotły się wzajemnie. Tak ułożone swetry na długo zachowają swój pierwotny kształt.

Istotne jest także stałe kontrolowanie stanu włókien swetrów. Gdy widoczne są zmechacenia, zaciągnięcia, supełki czy inne niteczki wystające na zewnątrz, trzeba je czym prędzej usunąć lub zabezpieczyć. W przeciwnym razie może dojść do jeszcze większych uszkodzeń. Kuleczki najlepiej usunąć przy użyciu golarki do odzieży, a supełki i zaciągnięcia przewlec na lewą stronę i zawiązać.

 

Podsumowanie

Wiesz już jak prać kaszmirowy czy wełniany sweter i jak o niego dbać. Odwiedzając następnym razem sklep lub butik z sukienkami, zwróć uwagę na dostępne w nich swetry i bez obaw wybierz te, które Ci się podobają, nawet jeśli są zrobione z delikatnych materiałów.

Pliki (1)

do góry
Shop is in view mode
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium