Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jakie produkty medyczne warto mieć przy chorobach przewlekłych?

13 grudnia, 2024 produkty medyczne


Pojęcie choroby przewlekłej brzmi bardzo groźnie. Takie schorzenie najczęściej towarzyszy pacjentowi przez całe życie, albo przynajmniej przez wiele lat. Oczywiście ma ono wpływ na jego codzienność. Może determinować dietę, rodzaj dopuszczalnych aktywności a nawet możliwości zawodowe i osobiste. Jednocześnie postęp medycyny sprawia, że wiele chorób przewlekłych można dość łatwo trzymać w ryzach, stosując się do pewnych zaleceń – np. przyjmując leki czy monitorując pewne parametry. Sprawdź, co powinny mieć w domu osoby cierpiące na cukrzycę, astmę, choroby układu sercowo-naczyniowego i schorzenia układu ruchu.

Cukrzyca – glukometry, paski, nakłuwacze

Tylko w Polsce z cukrzycą żyje ok. 2 mln osób, z czego w 90% przypadków jest to cukrzyca typu 2. To dlatego sklepy medyczne i apteki są najczęściej dosyć dobrze zaopatrzone w potrzebne chorym artykuły. Jakie akcesoria dla diabetyków powinny znaleźć się w domu każdego cukrzyka? Ze względu na konieczność stałego monitorowania stężenia glukozy we krwi, obowiązkowy jest na pewno glukometr. Bezpieczne dokonywanie pomiarów wymaga również posiadania wygodnego w obsłudze nakłuwacza. Do zachowania wymogu sterylności niezbędne jest wymienianie po każdym pomiarze lancetu. Kroplę krwi należy umieścić na jednorazowym pasku. Jeśli cukrzyk ma problemy z krzepliwością, dobrze jest zaopatrzyć się w niewielkie plasterki do tamowania krwawienia. Z kolei ze względu na często występujące u diabetyków problemy skórne, warto korzystać wyłącznie ze specjalistycznych kosmetyków, bogatych w naturalne substancje nawilżające.

Astma – pulsoksymetr, pikflometr, inhalator

Przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych, czyli astma, jest jeszcze powszechniejsza niż cukrzyca – w Polsce cierpi na nią ok. 2,2 mln osób. W zależności od etapu zaawansowania oraz od intensywności objawów, astma może powodować niewielkie i umiarkowane niedogodności w codziennym funkcjonowaniu, ale może także stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia, na skutek nagłego skurczu oskrzeli i obturacji (czyli zwężenia) dróg oddechowych. To dlatego astmatycy powinni mieć zawsze pod ręką inhalator z lekiem rozkurczającym oskrzela. Aby poprawić funkcjonowanie zarówno dolnych, jak i górnych dróg oddechowych, zleca się także wykonywanie regularnych inhalacji (np. z olejkami eterycznymi zawierającymi korzystne terpeny), dlatego warto zainwestować w dobrej jakości nebulizator. Aktualny stan chorego najłatwiej sprawdzić za pomocą pulsoksymetru (czyli zakładanego na palec prostego urządzenia, mierzącego tętno oraz natlenienie krwi), a także nieco bardziej zaawansowanego pikflometru, który wykrywa niebezpieczne zwężenie dróg oddechowych.

Choroby układu sercowo-naczyniowego – ciśnieniomierz, pulsoksymetr

Pod względem częstotliwości występowania, choroby układu sercowo-naczyniowego nie mają sobie równych. Na nadciśnienie, miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca, dusznicę bolesną czy niewydolność serca cierpi kilka milionów Polaków. W tym przypadku nie obędzie się bez stosowania leków. Do monitorowania stanu zdrowia warto jednak posiadać w domu ciśnieniomierz oraz pulsoksymetr, dzięki którym z łatwością wychwycimy niepokojące objawy i będziemy mogli prowadzić dziennik obserwacji, który przyda się podczas diagnozowania i leczenia.

Schorzenia układu ruchu – kule, balkoniki, wózki inwalidzkie

Przewlekłe lub tymczasowe problemy z układem ruchu to problem 1/4 Polaków. Przyczyną są zarówno poważne choroby i zwyrodnienia, jak i urazy, a nawet nieprawidłowa postawa podczas wykonywania codziennych czynności. Przy niewielkim bólu wystarczy maść czy plastry rozgrzewające, jeżeli jednak pojawiają się problemy z chodzeniem, pacjentom przyda się asysta w postaci specjalistycznych sprzętów, takich jak kule łokciowe i pachowe, laski, balkoniki a w skrajnych przypadkach również wózki inwalidzkie.

W przypadku części chorób przewlekłych istnieją skuteczne metody leczenie. Wiele z nich wymaga jednak zmiany trybu życia – i to na stałe. Można złorzeczyć losowi i popadać w nastroje depresyjne, ale można także skorzystać ze zdobyczy współczesnej medycyny, aby zapewnić sobie czy też bliskiej osobie chorej jak najlepszą opiekę. Jeśli twoja diagnoza jest dla ciebie przytłaczająca i nie potrafisz sobie z nią poradzić, nie wahaj się skorzystać z pomocy psychologicznej. Dobrym sposobem na oswojenie się z nową rzeczywistością jest przystąpienie do grup terapeutycznych, których członkowie zmagają się z podobnymi problemami, mogą więc służyć sobie nawzajem poradą i wsparciem.

Artykuł sponsorowany

Redakcja butiklatika.pl

Redakcja butiklatika.pl to grupa specjalistów z zakresu mody, urody oraz lifestyle. W naszych artykułach prezentujemy osobiste doświadczenia oraz wiedzę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

produkty medyczne
Techniki relaksacyjne – sprawdzone metody na odprężenie ciała i umysłu
Zaburzona równowaga emocjonalna – jak przywrócić harmonię w życiu emocjonalnym

Jesteś zainteresowany reklamą?